Zespół Szkół nr 7 w Rudzie Śląskiej
powieksz kontrast
Pamiętamy 13 grudnia 1981 r.Nasza szkoła przystąpiła do projektu:

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!”.
Głównym celem projektu jest przygotowanie młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.


W ramach projektu młodzież szkoły:
  • pogłębi wiedzę na temat najnowszej historii Polski,
  • weźmie udział w pokazie filmu „Nie zabierajcie mamy”,
  • zapozna się ze wspomnieniami dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowań swoich matek oraz historią działaczek „Solidarności” – kobiet represjonowanych w trakcie trwania stanu wojennego,
  • przygotuje szkolny kącik patriotyczno – historyczny „40 lat po stanie wojennym”,
  • weźmie udział w szkolnym konkursie plastyczno- literackim „ Ludzie Solidarności”.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową - http://pamiec81.pl

 

W szkole odbył się konkurs Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności”
Konkurs plastyczno- literacki realizowany był w ramach projektu Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy! Uczniowie zaprezentowali kartkę do albumu przedstawiającą wybranych świadków wydarzeń, uczestników i członków NSZZ „Solidarność” z okresu stanu wojennego.
Tematyka i sposób wykonania prac konkursowych była prawdziwym wyzwaniem dla uczestników. Uczniowie sprostowali zadaniu- zaprezentowane biogramy cechuje dociekliwość, pomysłowość i duży wkład pracy. W dalszym etapie konkursu naszą szkołę reprezentować będzie praca autorstwa Marka Korneckiego wykonana pod kierunkiem pana Sebastiana Skoczyńskiego.

   


______


Młodzież naszej szkoły zapoznała się z wystawą STAN WOJENNY 1981-83”. 
W dniach 20.10-05.11.2021 roku na terenie szkoły prezentowana była elektroniczna wersja wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
Uczniowie  podczas zajęć lekcyjnych uczestniczyli w pokazie poszerzając wiedzę na temat najnowszej historii Polski. W pokazie wzięło udział ponad 50 uczniów.

______

 

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie: 
Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności”
na kartkę do albumu przedstawiającą nieznanych świadków wydarzeń sprzed 40 lat z Regionu Śląsko – Dąbrowskiego. 

Więcej informacji znajdziesz
tutaj

______


Młodzież naszej szkoły w dniach od 18-21 października uczestniczyła w projekcji filmu pt. „Nie zabierajcie Mamy”. Ukazane w filmie historie kobiet, które były aresztowane i internowane w trakcie trwania stanu wojennego pogłębiły wiedzę młodego pokolenia na temat funkcjonowanie systemu totalitarnego. Uczniów szczególnie poruszyły wspomnienia dzieci- naocznych świadków tamtych wydarzeń.

    ______
 

W naszej szkole powstał Kącik patriotyczno-historyczny.Zapraszamy uczniów do zapoznania się z prezentowanymi materiałami i do pogłębienia wiedzy na temat wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego.