Zespół Szkół nr 7 w Rudzie Śląskiej
powieksz kontrast
Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października to Dzień Bezpiecznego Komputera.
Celem akcji jest popularyzacja wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego oraz sposobów zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci. Dzień ten obchodzimy od 2004 roku, a patronat nad tym wydarzeniem objął nawet sam Prezydent RP.
Zagrożenia:
Trojany i robaki – zazwyczaj działają w ukryciu, najczęściej ich zadaniem jest udostępnienie kontroli zainfekowanego komputera osobie nieposiadającej odpowiednich uprawnień.
Sniffery – programy komputerowe lub urządzenia, których zadaniem jest przechwytywanie danych i ewentualnie analiza informacji przepływających w sieci.
Wirusy – jest to zazwyczaj niewielki program komputerowy posiadający możliwość powielania się. Do działania potrzebuje systemu operacyjnego, aplikacji lub programów.
Materiały epatujące przemocą – coraz częściej możemy się spotkać ze stronami lub nawet komentarzami nawołującymi do nienawiści i rasizmu. Może to mieć ogromny wpływ na nasze reakcje i na rozwój dziecka.
Spam – są to głównie wiadomości e-mail, w których mogą się zawierać niebezpieczne lub bezużyteczne treści.
Kradzież danych – wykorzystując luki w oprogramowaniu, hakerzy starają się uzyskać jak najwięcej naszych danych (tj. loginy i hasła), aby móc włamać się do naszych kont bankowych itp.
Uzależnienie od Internetu – zespół zależności polegający na wielogodzinnym korzystaniu z Internetu, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie osoby uzależnionej w sferze fizycznej, psychicznej, interpersonalnej rodzinnej i ekonomicznej.
Kontakt z treściami dla dorosłych – kontakt dziecka z podobnymi treściami może nieść wiele przykrych konsekwencji w przyszłości, a nawet przynieść straty finansowe dla rodziców.
Skoro poznaliśmy już większość zagrożeń jakie czekają na nas i naszych bliskich, warto się skupić nad zabezpieczeniami jakie powinniśmy zainstalować na komputerze oraz nad zachowaniami, które zabezpieczą nas przed kradzieżą danych.

  • Korzystaj z oprogramowania antywirusowego – antywirus, o ile jest często aktualizowany, skutecznie zabezpieczy nas przed trojanami, wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem.
  • Używaj silnych haseł oraz nie zapisuj haseł w systemie – przechowywanie haseł na komputerze jest o tyle niebezpieczne, że za pomocą złośliwego oprogramowania hakerzy mogą w łatwy sposób uzyskać do nich dostęp. Dodatkowo silne hasło utrudni zdobycie danych z naszego komputera.
  • Rób kopie zapasowe – w razie ataku i utraty danych jesteśmy w stanie przywrócić stan komputera z sprzed ataku.
  • Pobieraj aktualizacje – pomogą one w sprawnym działaniu programów oraz w zabezpieczeniu ich przed atakami.

Pomimo tego, że te rady mogą się wydać oczywiste, nie każdy się do nich stosuje, dlatego coraz częściej słyszymy o wyciekach danych, włamaniach, nowych wirusach. Zachęcamy do przeanalizowania bezpieczeństwa własnego komputera!