Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7
w Rudzie Śląskiej
powieksz kontrast
Projekt Respect my differences w programie Erasmus+
Projekt Respect my differences w programie Erasmus+

Wieści spod "samiuśkich Tater"
Nasi uczniowie w składzie: Monika, Ewelina, Justyna, Mateusz, Łukasz i Adam wraz z panią Danusią i panem Bartkiem przełamują międzynarodowe bariery, biorąc udział w projekcie Respect my differences w programie Erasmus+. W sobotę zameldowali się pod Tatrami - we wsi Poronin - wraz z młodzieżą z Włoch i Rumunii. Po początkowych obawach dotyczących bariery językowej, wszystko poszło z górki :) By jak najlepiej się poznać, zorganizowali wieczór kulturowy zakończony karaoke.
Czas spędzony z zagranicznymi partnerami to okazja nie tylko do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń oraz rozmów na ważne tematy, takie jak status osób niepełnosprawnych czy rozwiązania w zakresie szkolnictwa specjalnego w różnych europejskich krajach.

Więcej relacji od uczestników na stronie projektu:
https://www.facebook.com/Respect-my-differences-482386562150809/?fref=ts
 


Niebiesko w Poroninie...
Nasi uczniowie przebywający w Poroninie w ramach projektu Respect my differences także pamiętali o osobach z autyzmem. Kolor niebieski dominował więc również pod Tatrami :)


Nasi uczniowie nie tylko pogłębiają swoją wiedzę na temat kultur państw, z których przyjechali zagraniczni partnerzy, ale integrują się również ze społecznością lokalną Poronina i poznają góralską sztukę. 
Po trudach pracy jest jednak czas na odpoczynek - na przykład w czasie zabaw nad Białym Dunajcem. 
Wieczór należał do Włochów, którzy opowiadali o swoim mieście (Neapolu) oraz częstowali swoimi tradycyjnymi potrawami.

Aktualności z Erasmusa
1) W Tatry, w Tatry miły bracie...
Maszerowaliśmy Doliną Strążyską (tak, to my - nie gang krasnoludków ;) - te kolorowe kapturki to nie kamuflaż, tylko odpowiedź na strugi deszczu.
2) Wraz z kolegami i koleżankami z Rumunii oraz Włoch odwiedziliśmy Muzeum Regionalne przy Zespole Szkół im. Legionów Polskich w Poroninie. Oprowadziła nas po nim pani dyrektor - Zofia Chowaniec, opowiadająca o historii ukrytej w muzealnych eksponatach.Jesteśmy pod wrażeniem super pomysłu utworzenia muzeum w szkole.
3) Wieczorem "odwiedziliśmy" Rumunię. Nasi koledzy z tego kraju przygotowali poczęstunek i opowiadali o swojej historii. Uczyliśmy się też tańczyć ich regionalne tańce.

Na sportowo w Poroninie :)
Pan Bartek zorganizował dla nas i naszych kolegów z zagranicy zajęcia sportowe. Wszyscy bawili się przednio!

W Zakopanem
W ramach programu Erasmus+ zwiedziliśmy Zakopane. Byliśmy oczywiście na Krupówkach, pod Wielką Krokwią, a także w zabytkowym kościółku na Pęksowym Brzyzku.

Pożegnania naszedł czas...
Z wielkim żalem musieliśmy rozstać się z naszymi nowymi kolegami i koleżankami, opuścić Poronin i zakończyć naszą wielką międzynarodową przygodę. Mamy nadzieję, że zawarte znajomości przetrwają próbę czasu i odległości, a kto wie - może kiedyś znów się spotkamy. Międzynarodowy projekt "Respect my differneces" był dla nas niezapomnianym przeżyciem, w czasie którego nie tylko usprawniliśmy nasze zdolności komunikacyjne, poznaliśmy nowych przyjaciół, ale i pokazaliśmy wszystkim wielki potencjał, jaki w nas tkwi!